pontoninis lieptas

Savadarbis lieptas: instrukcija kaip pasigaminti pontoninį lieptą pigiai

Pasigaminti ir įsirengti pontoninį lieptą galima sąlyginai nebrangiai. Pigiausias būdas, nevertinant kokybės ir ilgaamžiškumo, yra naudoti pigiausias medžiagas – paprastas lentas bei bakelius, bačkas ar putoplastą vietoje pontonų. Tačiau skūpus dažniausiai moka du kartus – į liepto įrengimą investuosite ne tik medžiagas, bet ir savo laiką, o naudojant netinkamas medžiagas savadarbis lieptas pareikalaus tvarkymo ar pilno remonto jau po kelių sezonų ar net pirmo ledonešio.

Visgi sutaupyti tikrai galima. Siekiantiems išleisti mažiau pinigų ir nebijantiems montavimo darbų, populiariausi mūsų klientų pasirinkimai yra:

  1.  “Pasidaryk pats” lieptai – t.y. pirkimas nesurinktų liepto dalių gaunant surinkimo instrukciją bei visas reikalingas jungtis ir varžtus.
  2. Tiesiog konkrečių liepto dalių pirkimas, ypač aktualus turintiems savo medienos ir norintiems ją išnaudoti.
  3. Jau surinktų liepto dalių pirkimas be pristatymo, inkaravimo ir montavimo darbų jūsų krante. Surinktų liepto dalių kainas galite rasti pasinaudoję mūsų individualaus liepto skaičiuokle ir peržiūrėję “liepto dalys ir jungtys” eilutę sąmatoje. 

Šiame straipsnyje apžvelgsime visas reikiamas liepto dalis bei liepto surinkimo ir montavimo eigą.

Savadarbis lieptas – liepto dydis

Visų pirma, nuspręskite kokio ilgio lieptelio jums reikia: už vandens augmenijos, iki norimo gylio ir t.t.

Liepto ilgį bei plotį optimaliausia rinktis pagal turimą arba standartinio dydžio medieną. Populiariausia konstrukcinė mediena dažniausiai būna 6 metrų ilgio. Taigi, viena liepto sekcijos dalis dažniausiai ir būna 6 metrų ilgio. Pagrindinė išimtis yra liepto praėjimo takelis, kuriam rekomenduojame 3 metrų ilgį (detaliau apie praėjimo takelį žemiau). Siekiant optimaliai išnaudoti medieną, dažniausiai renkamasi 1,2 metro arba 2 metrų pločio liepto tiltelius. Primename, kad Lietuvoje maksimalus leidžiamas liepto ilgis yra 30 metrų.

Kranto tvirtinimas

liepto skaičiuoklė - kranto tvirtinimas

Lieptas prasideda ties kranto tvirtinimu, kadangi pontoniniam lieptui reikia jungiamosios dalies su krantu. Ši dalis dar vadinama kranto dangčiu. Populiariausias kranto dangčio dydis yra 1,2 m pločio ir 1,5 m ilgio. Visgi plotį rekomenduojame daryti tokį, kokio pločio praėjimo takelį (sekančią liepto dalį, kuri jungsis su kranto dangčiu) norėsite turėti.

Kranto tvirtinimui reikės:

  1. 4-6 vnt. sraigtinių polių, kurie bus tvirtinami į krantą.
  2. Karkaso ir terasos. Sijos karkasui gali būti medinės arba metalinės, o terasinės lentos lieptui gali būti įvairaus tipo medienos ar WPC. Rekomenduojame naudoti vakuuminiu būdu impregnuotą šiaurinės pušies medieną. Detaliau susipažinti su giluminiu būdu impregnuotos medienos ypatumais galite kitame mūsų straipsnyje.  Toliau instrukcijoje kaip pavyzdį naudosime populiariausią variantą – medieną. 1,2 m pločio bei 1,5 m ilgio kranto tvirtinimui reikės:
    • 1,5 m ilgio 3 vnt. medžio sijų (plačiau apie medieną lieptams straipsnio apačioje);
    • reikiamo kiekio (priklausomai nuo pasirinkto lentų pločio) 1,2 m ilgio terasinių lentų.
  3. 2 vnt.  tiesių liepto dalių jungčių (lankstų), kurios bus naudojamos kranto tvirtinimui sujungti su pirmąja liepto dalimi (praėjimo takeliu).
  4. Medsraigčių. Rekomenduojame 5 x 60 mm dydžio.

Praėjimo takelis

liepto skaičiuoklė - praėjimo takelis

Dėl vandens lygio svyravimo, visuomet rekomenduojame po kranto tvirtinimo dalies konstruoti praėjimo tiltelį be pontonų. Dažniausiai naudojame 3 m ilgio praėjimo takelius. Ši liepto dalis leis lieptui judėti vertikaliai bei prisitaikyti prie esamo vandens lygio. 

Ežerui užšalus, tiltelio dalį be pontonų rekomenduojame atjungti nuo kranto tvirtinimo. Taip apsaugosite lieptą nuo pavasarinio ledonešio.

Praėjimo takeliui reikės:

  1. Karkaso ir terasos. Populiariausias variantas – 3 m ilgio ir 1,2 m pločio praėjimo takelis. Jam reikės 3 m ilgio 3 medžio sijų ir reikiamo kiekio (priklausomai nuo pasirinkto lentų pločio) 1,2 m ilgio terasinių lentų lieptui.
  2. 2 vnt. tiesių liepto dalių jungčių (lankstų), kurios bus naudojamos praėjimo takelio sujungimui su liepto tiltelio dalimi, jei pastaroji dalis bus vienodo pločio kaip ir praėjimo tiltelis. Tačiau jeigu liepto tiltelio dalis planuojama platesnė, rinkitės 2 vnt. liepto aikštelės jungčių.
  3. Medsraigčių. Rekomenduojame 5 x 60 mm dydžio.

Liepto tiltelis

liepto skaičiuoklė - liepto tiltelis

Liepto tiltelio dalis labai priklauso nuo norimo liepto ilgio. Ilgiausiuose lieptuose ši dalis gali siekti 24 m ilgį, o trumpesniuose jos apskritai nereikia, nes sekanti ir svarbiausia liepo dalis – liepto aikštelė – gali jungtis tiesiai prie praėjimo takelio.

Kaip pavyzdį renkamės populiariausią variantą – 2 m pločio ir 6 m ilgio liepto tiltelį, kuriam reikės:

  1. Medienos. 3 vnt. 6 m ilgio sijų bei reikiamo kiekio (priklausomai nuo pasirinkto lentų pločio) 2 m ilgio terasinių lentų.
  2. Pontonų. Pontonus rinkitės pagal keliamąją galią, formą, patikimumą bei tiltelio plotį. 2 m pločio ir 6 m ilgio tilteliui rekomenduojame 2 vnt. 2 m pločio 700L pontonus,  užpildytus puta arba tuščiavidurius. Pirmasis pontonas būtų montuojamas tiltelio pradžioje, antrasis tiltelio pabaigoje. Renkantis mažesnio tūrio pontonus prireiks didesnio pontonų kiekio.
  3. 2 vnt. liepto aikštelės jungčių tiltelio sujungimui su liepto aikštele.
  4. Medsraigčių. Rekomenduojame 5 x 60 mm dydžio.

Liepto aikštelė

liepto skaičiuoklė - aikštelė

Liepo aikštelės dydį rinkitės pagal norus bei poreikį. Populiariausi dydžiai, optimizuojant medienos panaudojimą, 2×6 m, 2,4×6 m, 3×6 m ir t.t. Kaip pavyzdį imkime 2 m ilgio ir 6 m pločio aikštelę. Jai reikės:

  1. Medienos. 3 vnt. 6 m ilgio sijų bei reikiamo kiekio (priklausomai nuo pasirinkto lentų pločio) 2 m ilgio terasinių lentų.
  2. Pontonų – geriausia rinktis tokio paties aukščio pontonus kaip ir tiltelio dalyse. Tiltelyje naudojome 2 m pločio 700L pontonus. Pavyzdinei aikštelei taip pat prireiks 2 vnt. 700L pontonų.

Inkaravimas

Inkarai ne tik išlaiko lieptą vietoje, bet ir prideda jam stabilumo. Reikiamą kiekį inkarų lengviausia paskaičiuoti taip:

  • Liepto aikštelei prireiks 4 inkarų kiekviename aikštelės kampe bei po 2 inkarus kiekvienoje 6 m ilgio tiltelio dalies pradžioje. Imant mūsų pavyzdį prireiks 6 inkarų. Inkaravimui dažniausiai naudojami 200 kg betoniniai inkarai, tačiau šiuo metu ypač populiarėja metaliniai 25 bei 50 kg žiediniai inkarai, laikantys panašiai kaip 200 kg betoniniai inkarai. Dėl galimybės naudoti lengvesnius metalinius inkarus, savadarbio liepto inkaravimas tampa kur kas paprastesnis. 
  • Cinkuotos grandinės. Kiekvienam inkarui prireiks grandinės. Grandinės ilgis skaičiuojamas pagal gylį po lieptu, tačiau įprastai yra naudojamos 10 m ilgio grandinės. Taigi mūsų pavyzdžiui, kai naudojame 6 inkarus, prireiks 60 m ilgio grandinės, padalintos į 6 dalis po 10 metrų. 
  • Cinkuoti šekeliai (karabinai) naudojami grandinę prijungti prie inkaro iš vienos pusės bei liepto iš kitos grandinės pusės. Viso reikės 12 šekelių (karabinų).
  • Inkaravimo ausys – 6 vnt. Iš kurių 4 vnt. dedami kiekviename liepto aikštelės kampe bei 2 vnt. tiltelio dalies priekyje. Prie inkaravimo ausų, karabinų pagalba jungiamos grandinės.

Inkaravimo eiga:

  1. pirma priveržkite inkaravimo ausis prie liepto;
  2. tuomet ant inkaravimo ausų užkabinkite po karabiną (šekelį);
  3. ant šekelio užkabinkite grandinę;
  4. kitoje grandinės pusėje taip pat užkabinkite šekelį;
  5. prie užkabinto šekelio prijunkite inkarą; 
  6. inkarus ant dungo nuleiskite taip:
savadarbis lieptas - liepto inkaravimas

Liepto surinkimo eiga

Patogiausia surinkti liepto sekcijas ant lygaus, kieto pagrindo netoli vandens telkinio. Įsivertinkite ar galėsite liepto dalis nugabenti ir įleisti į vandenį. Jei abejojate dėl svorio, galite surinkti sekcijų karkasą su pontonais, tada įleisti jas į vandenį, o terasines lentas prisukti jau vandenyje.

Reikiamos liepto dalys

Žemiau yra išdėstyti visi lieptui reikalingi elementai bei nuorodos į puslapius, kuriuose galite rasti daugiau informacijos apie šias prekes:

  • kranto varžtai (sraigtiniai poliai);
  • tiesios liepto dalių jungtys;
  • liepto aikštelės jungtys;
  • betoniniai ar metaliniai inkarai;
  • cinkuotos inkaravimo grandinės;
  • šekeliai (karabinai);
  • inkaravimo ausys;
  • mediena konstrukcijai. 45 cm pločio, 14,5 – 19,5 cm aukščio;
  • terasinės lentos lieptui. Rekomenduojame rinktis giluminiu būdu vakuumuotą medieną lieptams. Rifliuoto paviršiaus terasinės lentos yra mažiau slidžios, bet grioveliuose renkasi purvas, dėl kurio, ilguoju laikotarpiu gali prasidėti puvimo procesai. Minimalus terasinės lentos storis – 28 mm. Skaičiuojant reikiamą terasinių lentų kiekį, prisiminkite, kad tarp terasinių lentų reikia palikti 5-8 mm tarpą, leidžiantį medienai susitraukti ir plėstis;
  • pontonai (ar kiti plūdurai: bačkos, statinės, bakeliai, putplastis, vamzdžiai, metaliniai pontonai ar betoniniai pontonai). Pontonai, be abejo, yra populiariausias, stabiliausias bei paprasčiausiai montuojamas pasirinkimas. Tačiau, jei turite plūdurų, kuriuos norite naudoti – tai daryti taip pat galite, tačiau rekomenduojame įvertinti naudojamų plūdurų ilgaamžiškumą, kokybę bei bendrą vaizdą ir poveikį gamtai. Pvz., putplastis trupės ir terš tiek jūsų, tiek kaimynų krantus. Taip pat, niekuomet nenaudokite bakelių, bačkų ir kitų talpų, kurios buvo naudojamos cheminėms medžiagoms laikyti. Taip pat, lieptas iš bačkų nėra toks stabilus dėl išgaubtos bačkos formos. Naudoti pontonai gali padėti sutaupyti, tačiau griežtai įvertinkite naudotų pontonų kokybę, patikrinkite ar nematote įbrėžimų, įskilimų ir kitų susidėvėjimo požymių bei pasidomėkite naudoto pontono sienelės storiu – rekomenduojame bent 5 mm storio pontonus. Gerai neįvertinus naudotų pontonų ar kitų naudojamų plūdurų kokybės, visas lieptui statyti skirtas laikas ir darbas gali nueiti veltui.

Papildomai reikės

  • Suktuvo. Patogiausia akumuliatorinis;
  • medsraigčių (5 x 60, 5 x 40);
  • terasinių lentų tarpų tarpinių;
  • metalinių kampų sujungimams (10 x 10 x 90 x 2 mm);
  • sraigtinių polių sukimo įrankio.

Pasikonsultuoti ar užsisakyti reikiamas dalis galite susisiekę su mumis telefonu, el. paštu ar “messengeriu”.

Similar Posts